Várakozás. Várok arra, hogy megkezdődjön a szarvasbőgés. Akkor, szeptemberben, valami megmozdul bennem, érzem hogy itt az idő, ébrednek a menyhalak! Nem számít, hogy a vizek még közel húsz fokosak, s tart a harminc fok feletti indián nyár. Igen sok éve már-már megszállottan kutatom ezen ragadozók életmódját. Néhány évvel ezelőtt sikerült a szakirodalmat amely rendkívül szegényes és sok helyen felületes és téves, némileg átrázni, felrázni, frissíteni. Sokat lehetett azóta megtudni a menyhalakról! Bizony, kevés horgász ismeri őket, még kevesebben horgásznak rájuk, s elenyésző azoknak a megszállottaknak a száma, mint amilyen én is vagyok, ha a menyhalakról van szó...
Hihetném azt, hogy mindent tudok a menyhalakról, hisz évek óta szeptembertől májusig horgászom rájuk, sok-sok vizet felkeresve, a kis patakoktól a Dunáig. Nem így van. Számomra is meglepő olykor, amit tapasztalok. Megjelenés, aktivitás, táplálkozás területén. Az, hogy 16-17 fokos vízben egyen a menyhal, ugye hihetetlennek hangzik. Pedig nem az. Példa erre ezen év szeptembere-októbere, amikor a hosszan elhúzódó nyár ellenére igenis helyet kívántak maguknak a menyhalak ha nem is a nap, hanem a mélyebb vizek alatt.
Október eleje a Mosoni-Dunán. Kell ennél szebb? |
Darabosabb menyus 17 fokos vízből |
Hogy miért is van mellékvágányon?
Néhány vita tárgyát képező gondolat:
- Ha a keszegnépet tavasszal ívási időben korlátozás védi, akkor a méret és darabszám korlátozás alá tartozó nemes halunkat, miért az ívási időben (november-december) horgásszuk a legjobban?
- Mert sok ember szórakozása elveszne télvíz idején?
- Akkor miért nincs 30, vagy 35 centis korlátozás inkább, hogy sok menyus leívhasson?
- Vagy legalább egy hónapot kaphatna védelemül decemberben....Mert úgyis mélyre nyel és elpusztul a kisebb is ha visszadobom?
- Akkor miért várjuk meg kapásnál hogy gyomorig nyeljen a szerencsétlen?
A hivatalos válasz: " ..a menyhal populáció folyamatos növekedést mutat egyedszámban és a Kárpát-Medencei elterjedési területen egyaránt. A vízminőség javuló tendenciája miatt a menyhal is gyorsabban teret nyer ott, ahonnan korábban kipusztult, vagy nem is volt jellemző a jelenléte. Meghódítja a kisebb vizeket, patakokat is már, így nem indokolt további korlátozás bevezetése.."
Ez a válasz nekem kevés.....:-(
Mindjárt indul |
Nehéz, a horgásztársadalmat megosztó kérdések ezek, amelyekre talán kapunk majd választ Könnyű nekem, mondják sokan, hisz a menyhalak paradicsomában élek. Kívülről legalább is úgy tűnik. El sem hinnék, de sokat kell bizony bolyongani utánuk, megkeresni a frekventált helyeket, próbálkozni a hideg téli, őszi, kora tavaszi estéken, hogy az 50, a 60, vagy akár a 70 centit (ez egyszer sikerült :-)...) meghaladó példányokat elejtsem. Ez kívülről nem látszik. Az látszik, csak, hogy sokat, bármikor tudok fogni. Ez sincs így. Van hogy nekem sem sikerül. Minden esetre előnyben vagyok azokhoz képest, akik egyszer-egyszer jutnak le csak télen a folyópartra, s örülnek akár egy 26 centis menyusnak is. Igen, érthető a másik oldal is.
Októberi színek |
Én maradok a saját szabályaim szerinti menyusozásnál, nálam 35 centi a mérethatár, de van, hogy a 40 centis is sőt ívási időben a hasas nagyobb példányok is amnesztiát kapnak!!! Sok barátom is tartja már ezt itt nálunk, akik majdnem olyan elszántak a menyhalvadászat területén mint én. A víz, a természet hálás ezért. Ezért sem ritka, hogy az ember által alig (szinte csak általunk) látogatott az ágrendszer mélyén levő helyeken nem ritka a 60 centi feletti menyus fogása minden szezonban!!!
Gyakori, hogy így az ősz derekán még másféle fajhoz tartozó éhenkórászok rágják fel magukat a menyhalnak felkínált csalikra....
Folytatom az életmódjuk utáni kutatást. A legfrissebb hír az, hogy a menyhal feltehetőleg alkalmazkodik a környezete színéhez, a mélyebb 9 méternél is mélyebb vízből fogott menyhal szinte semmi tarkaságot nem mutat, majdhogynem egyszínű szürke!!
Gyakori, hogy így az ősz derekán még másféle fajhoz tartozó éhenkórászok rágják fel magukat a menyhalnak felkínált csalikra....
Csali a javából |
Bodorka "-BRUTALIS-" (505 gramm) vette fel a menyuscsalit 8 méter mélyen |
52 centis kölökhari együtt úszkál a menyussal októberben |
51 centivel jóval kiló felett, pompás terepszínben |
Avarba bújna a szürke menyus, zavaró a fény |
Az evolúció itt van az orrunk előtt, szürke a menyhal, alig pár folttal!!! |
Tavaly is kezembe került egy ilyen példány, azt hittem véletlen, de nem, nem. Be kell látni, működik az evolúció, s bizonyítékul fel is teszem a szürke menyusról készült képet! Nem hihetetlen, aki horgászik a Balatonon, az tudja, az ottani halaknak is van egy kis balatoni zöldes színük, s a csukák, sügerek sem annyira élénk színűek mint máshol!
Szürkülünk |
Ad-e a híd alatti visszaforgó menyhalat? Évről-évre kevesebbet.. |
A szezon elején járunk, s hosszú az idő még májusig, hogy kellemes órákat okozzanak az estékben ezek a rejtélyesnek mondott tőkehalak....
Kelt: 2016. év Magvető havának 9.-ik napján
szia
VálaszTörlésegy gondom van csak ezekkel az írásokkal, túl ritkán jönnek :) :) :)
üdv
Anubis
;)
TörlésNe aggódj, hónapokra előre megvannak a fejemben....;)
Nem jó a túl sűrű sem....
Most novella jön majd folyóviti úsztatásról jövő héten vmikor....;)
tudom, hogy nem jó túl sűrűn írni, csak azt akartam írni, hogy szívesen olvasnám sűrűbben. :)
VálaszTörlésNem fogsz csalódni, a késő őszi időszaktól sűrűbbek lesznek a bejegyzések a tervek szerint. Wobblerkészítés és barkácsolós riport valamint az ólomöntés folytatása, receptek, beszámolók, novellák...
TörlésPlusz ha beesik valami...
Horgászvideó 2.0 is lesz, valamint baráti horgásztalálkozó dec. végén parton grillezéssel...stb...;)
Szia!!!Én csak irigykedve és nyál csorgatva olvasom az írásaidat.remélem egyszer eljutok az ígéret földjére és én is meg tapasztalhatom az ottani paradicsomi körülményeket!!!!üdvözlettel:Szabó Pál..
VálaszTörlésItt is ki kell kaparni a gesztenyét, de ha tudod a módját hátradőlhetsz!
TörlésKöszönöm hogy olvasol Pali!
Szóljon a Lord!!!;)))
Sokáig volt alkalmam egy majd ezer méteren fekvő fekete erdei, völgyzáró gátas tavon pecázni (70méteres mélységgel)és bizony ott szigorúan betartották a tilalmi idejét és méret korlátozását ennek a remek halnak. Egész nyáron célirányosan lehetett rájuk horgászni. (És persze fogni is).
VálaszTörlésIrigyellek is ezért. Bár Feketeerdőn én is horgászom, igaz, a Mosonmagyaróvár melletti kis falu mint Feketeerdő jut csak nekem, de a falu mentén kanyargó Mosoni-Duna sok szép halat adott már :)
TörlésAbban a 70 méteres mélységben gondolom nyáron sem igen melegszik fel a víz. Bizonyára ott egész évben eszeget intenzíven a tőkehal eme remek példánya! Kíváncsi lennék az ottani populációra, vajon milyen a színe, s valóban nagyobbra nő-e mint a folyami társai....